Plakat do pobrania:
OFERTA SZKOLEŃ RAD PEDAGOGICZNYCH 2023-2024 PLAKAT [PDF 2.25 MB]
Szanowni Państwo
Świat wokół nas się zmienia, a tradycyjny model szkoły powoli odchodzi w przeszłość. Mamy świadomość, jak bardzo potrzebne są innowacyjne metody nauczania, a nawet eksperymenty, które pozwolą przełamać obawy przed poruszaniem się w świecie wciąż postępującej cyfryzacji i sztucznej inteligencji. Potrzebujemy otwartości na różnorodność, kreatywności, krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania problemów z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Czy Polska szkoła może nam zagwarantować edukację na miarę XXI wieku? Jako dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli przy PZPW w Rzeszowie, mówię: TAK. Są w Polsce szkoły, które starają się uwzględniać kluczowe wyzwania XXI wieku oraz opracowują własne, ciekawe rozwiązania tych problemów. Brakuje jednak systemowego wsparcia tego typu inicjatyw i upowszechniania powstałych w ten sposób dobrych praktyk. Oferta szkoleniowa Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli została stworzona z myślą o wspomaganiu merytorycznym i metodycznym dyrektorów, nauczycieli, a także rodziców, którzy mają coraz większy wpływ na kształt współczesnej edukacji. Oferta zawiera kierunki, które cieszą się od lat zainteresowaniem, jak również nowości dające kwalifikacje tak bardzo potrzebne w dobie zmian, jakie zachodzą w szkole. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na to, że oprócz bogatej oferty opartej na priorytetach MEiN, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Dyrektora PZPW w Rzeszowie oraz kompetencjach kluczowych stanowiących bazę do osiągania przez uczniów sukcesów edukacyjnych, koncentrujemy się również na wykorzystaniu najnowszych technologii. W maju 2023 r. rozpoczęliśmy realizację projektu pn. „RaP STEAM – robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021–2027. W projekcie weźmie udział 770 szkół podstawowych z województwa podkarpackiego. Przedsięwzięcie edukacyjne na tak szeroką skalę ma na celu wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania poprzez szkolenia nauczycieli, stworzenia w szkołach pracowni robotycznych oraz zaopatrzenie placówek w zestawy robotów edukacyjnych. Uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w konkursach robotycznych oraz nabędą umiejętność konstruowania algorytmów i kodowania w języku programowania robotów.
PCEN jest instytucją łączącą tradycję z nowoczesnością, stąd w ofercie zawartych jest wiele tematów związanych z założeniami edukacji klasycznej, wspomaganiem przez szkołę wychowawczej roli rodziny oraz ochroną i wzmacnianiem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jako placówka doskonalenia nauczycieli koordynujemy działania związane z Beatyfikacją Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana w 1944 roku przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów. Zachęcamy do korzystania z materiałów, szkoleń i scenariuszy związanych z historią Rodziny Ulmów oraz do udziału w licznych konferencjach.
Bliska jest nam również edukacja regionalna i dbałość o dziedzictwo kulturowe Podkarpacia. W tym roku powołaliśmy Zespół ds. przygotowania materiałów i wydarzeń związanych z edukacją regionalną oraz programem wsparcia i promocji kultury lasowiackiej. Zapraszamy na konferencje i spotkania związane z projektem „Lasowiacy inspirują…”
Zachęcamy również do korzystania z oferty warsztatowej przygotowanej we współpracy z Wojewódzkimi Bibliotekami Pedagogicznymi oraz z doradcami metodycznymi.
Pragniemy także podkreślić, że oferta szczegółowa, którą przygotowaliśmy dla Nauczycieli wszystkich etapów kształcenia, została tak pomyślana, by wyjść naprzeciw zarówno zainteresowaniom ogólnopedagogicznym, jak i przedmiotowym. Rozwijamy działania w ramach sieci współpracy i samokształcenia, akademii przedmiotowych, a także zwiększyliśmy liczbę warsztatów służących doskonaleniu konkretnych zagadnień i treści dydaktycznych. Utrzymujemy dotychczasową, sprawdzoną formułę kontraktowania szkoleń Rad Pedagogicznych, łączymy ją ze znaną już ofertą promocyjną w taki sposób, by szkolenia przynosiły wszechstronny rozwój.
Doskonalenie nauczycieli to ważna kwestia, o którą warto dbać na każdym etapie kariery, dlatego zapraszamy do korzystania z naszej oferty. Jesteśmy pewni, że nasze doświadczenie i gotowość do współpracy przyniesie Państwu wiele zawodowych korzyści. Dysponujemy przecież najnowszymi informacjami, nasi nauczyciele konsultanci, nauczyciele bibliotekarze oraz doradcy metodyczni biorą udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych projektach edukacyjnych, ciągle się doskonalą, organizują wiele ciekawych warsztatów i szkoleń oraz znają z praktyki problemy szkół i uczących w nich pedagogów.
Jesteśmy największą placówką doskonalenia na Podkarpaciu. Do Państwa dyspozycji, poza Rzeszowem, są trzy nasze oddziały: w Krośnie, Tarnobrzegu i Przemyślu. Oferujemy wciąż aktualizowaną, bogatą ofertę szkoleń, kursów, warsztatów i konferencji. Zależy nam, by odbiorcy naszych usług byli zadowoleni z jakości naszej pracy.
Szczególnie pragnę Państwa zaprosić na uroczystą II Galę PZPW, połączoną z wręczeniem Podkarpackiego Certyfikatu Edukacyjnego, a także uhonorowaniem twórczych i zaangażowanych nauczycieli certyfikatem Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych. Współpracującym z nami dyrektorom szkół i przedstawicielom JST przyznawane są ponadto okolicznościowe statuetki. Wraz z Galą w tym roku szkolnym planujemy inaugurację I Podkarpackiego Kongresu Nauczycieli Innowatorów, podczas którego nagrodzeni nauczyciele będą mieli sposobność zaprezentowania zrealizowanych pomysłów innowacyjnych.
Życząc pomyślności i sukcesów zawodowych, serdecznie zapraszam do współpracy.
Krystyna Wróblewska
Dyrektor PZPW