Akredytowana placówka
doskonalenia nauczycieli
pcen w przemysluOddział w Przemyślu
ul. Kraszewskiego 3, 37-700 Przemyśl
tel. +48 16 6702502, tel. kom. 509 673 516
e-mail: biuroprzemysl@pzpw.pl
logo epuap1
logo bip
logo fb

Aktualności Przemyśl

Zbigniew Hamielec

Zbigniew Hamielec

Zapraszamy nauczycieli informatyki szkół podstawowych i ponadpodstawowych

na konferencję z warsztatami

Druk 3D i aktualne zmiany w podstawach programowych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Organizatorzy: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie - Oddział w Przemyślu, Wydawnictwo MIGRA Podręczniki do informatyki
Miejsce konferencji: PCEN Oddział w Przemyślu, ul. Kraszewskiego 3
Termin: 23.04.2024, godz. 14:00-18:00

PROGRAM KONFERENCJI

Wykład: Zmiany w podstawie programowej – wsparcie nauczycieli informatyki przez Migrę. Aktualny stan prawny zmian dotyczących zawężenia podstaw programowych z informatyki. Jak Migra dostosowuje pomoce dydaktyczne (m.in. rozkłady materiału, plany wynikowe, scenariusze lekcji) do tych zmian. Wprowadzenie do druku 3D – Grażyna Koba (autorka podręczników do informatyki).

Warsztaty:

  1. Kompendium szkolnego drukarza 3D i wstęp do skanowania 3D – Krzysztof Fortuna (nauczyciel informatyki, ekspert druku 3D).
    Przygotowanie modelu do druku: potrzebne elementy, podstawowa wiedza, kolejne czynności, praktyczne tajniki drukowania 3D (np. stosowanie podpór, zapychanie się dyszy). Wykorzystanie skanera 3D i zeskanowanie dowolnego przedmiotu.
  2. Jak prowadzić lekcje po zmianie podstaw programowych w roku szkolnym 2024/2025 w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – Grażyna Koba.
    Przykładowe lekcje (prowadzone przez autorkę podręczników) uwzględniające zmiany wprowadzone w podstawie programowej na przykładzie treści i ćwiczeń grafiki 2D i 3D (Paint 3D, Tinkercad) oraz programowania (w języku Python) wybranych z podręczników Grażyny Koby.

Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie elektronicznego formularza (wymagane): https://szkolenia.pcen.pl/index.php?action=pokazforma&id=21929

 

SZACHOWISKO

ŚWIĘTO SZACHÓW SZKOLNYCH

Przemyśl, 19-20 kwietnia 2024 r.

 

19 kwietnia

SPOTKANIE Z MISTRZEM – LEKCJA, KONKURS, SYMULTANA dla uczniów i nauczycieli - Regulamin

Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli oddział w Przemyślu
Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Przemyślu
II Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu

zapraszają uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Przemyśla i regionu na X. Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Niemieckojęzycznej „Am Anfang war die Poesie/ Na początku była poezja”. Tegoroczne motto konkursu to WINTER (zima).
Zgłoszenia uczniów do konkursu za pomocą formularza:  https://kurzelinks.de/skff
Zgłoszenia nauczycieli-opiekunów: https://tiny.pl/c4cwn

Konkurs odbędzie się 5 grudnia 2023 r.  o godz. 9.30 w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, Oddział w Przemyślu, ul. Kraszewskiego 3.
Szczegóły konkursu na poniższym plakacie informacyjnym oraz w załączonym regulaminie.
Wszelkie zapytania odnośnie konkursu proszę kierować do Pani Agnieszki Siuty - doradcy metodycznego PCEN na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy.

 

W dniach od 26 września do 4 października 2023 r. w  Przeworsku, Przemyślu, Lubaczowie i Jarosławiu odbyły się konferencje powiatowe pt."Zadania dyrektora oraz organu prowadzącego szkoły i placówki w kontekście zmian i wyzwań współczesnej edukacji".

W imieniu swoim i naszego zespołu konsultantów pragniemy podziękować Państwu Dyrektorom za aktywny udział w tych naszych spotkaniach.

Materiały prezentowane na konferencjach znajdują się w załącznikach poniżej.

Zbigniew Hamielec

Wicedyrektor ds. Oddziału w Przemyślu

Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu było jednym z głównych organizatorów Konferencji „Aurea prima sata est aetas” (Pierwszy był wiek złoty) na okoliczność 25.lecia Nagrody im. prof. Kazimierza Morawskiego przyznawanej w II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu przez Rodzinę Profesora, którą reprezentowała podczas wydarzenia jego prawnuczka, Anna Górska z mężem, Rafałem Górskim. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. Ignacego Krasickiego, wpisując się w jeden z priorytetów polityki oświatowej, którym  jest działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez docenienie wagi nauczania języka łacińskiego.

Na uroczystości spotkali się dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie (także absolwenci)  i rodzice uczniów przemyskich szkół średnich, doradcy metodyczni i konsultanci PCEN, bibliotekarze, przedstawiciele instytucji oświatowych, księża - filolodzy klasyczni, laureaci poprzednich i obecnej edycji Nagrody, którzy wysłuchali prelekcji dr hab. Marii Stinii (UJ) - „Kazimierz Morawski, między krakowskim rynkiem a rzymskim forum”, dr hab. Rafała L. Górskiego (IJP PAN) - „Mickiewicz, Krajewski, Rowling i inni filolodzy klasyczni”, dr hab. Tomasza Pudłockiego (UJ, Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie) -  „Rola nauczycieli przemyskich szkół średnich w kultywowaniu tradycji antycznych w latach 1918-1939”, mgr Joanny Markin (PPP w Przemyślu) - „Spojrzenie na kobiecą osobowość przez pryzmat greckiej mitologii na podstawie pracy J.S. Bolen „Boginie w każdej kobiecie”, oraz dr Małgorzaty Wilguckiej (II LO) - „Antiquitas semper viva. Obecność kultury antycznej w kulturze współczesnej”. Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu ufundowało dla wszystkich uczestników pamiątkowe zakładki.

Oprawę Konferencji ze strony PCENu przygotowali dr Małgorzata Wilgucka, doradca metodyczny z języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych, i Zbigniew Hamielec, wicedyrektor Oddziału przemyskiego, podziękowania należą się również pani Natalii Atamas  - Paniw i pani Annie Kościelny za pomoc w organizacji wydarzenia.

Kazimierz Morawski (1852 – 1925) to wybitny filolog klasyczny, twórca największej polskiej szkoły filologicznej, tłumacz dramatów Sofoklesa, m.in. Atygony; pełnił funkcje: rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego (1906/1907) i prezesa Polskiej Akademii Umiejętności (1918 – 1925); odznaczony Orderem Orła Białego (1921); kandydował na urząd Prezydenta RP (1922).

fotorelacja...

Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu jest jednym z organizatorów Konferencji na okoliczność 25. lecia przyznawania nagrody im. prof. Kazimierza Morawskiego przyznawanej w II LO w Przemyślu.

Konferencja wpisuje się w jeden z priorytetów polityki oświatowej państwa, którym jest "Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej." Mamy nadzieję, że szeroko rozumiana edukacja klasyczna stanie się również jednym z elementów warsztatu dydaktycznego podkarpackich nauczycieli.

 

W imieniu organizatorów: Instytutu Myśli Schumana Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenia Katolickiego Rycerskie i Szpitalne Bractwo Św. Łazarza z Jerozolimy oraz Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu zapraszamy do udziału w Konferencji dla nauczycieli i młodzieży nt. „I RZECZPOSPOLITA A EUROPA ROBERTA SCHUMANA – PARALELE HISTORYCZNE” „Formowanie, edukacja i wychowanie młodzieży oraz realizacja konkursów Myśli Schumana” w szkołach średnich.” Honorowym patronatem konferencję objęli: Metropolita Przemyski Obrządku Rzymsko – Katolickiego i Prezydent Miasta Przemyśla

Termin: 18.05.2023 r, godz. 10.00

Miejsce: Centrum Hospicyjno - Opiekuńcze ,,BETANIA" im. Rodziny Ulmów w Przemyślu, Skwer Rodziny Ulmów – ul. Słowackiego 89

W programie konferencji:

Wystąpienie prof. nadzw. dr hab. Zbigniewa Krysiaka, Przewodniczącego Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana

*Wykłady:

  • Procesy federalizacyjne Unii Europejskiej i związane z tym zagrożenia - prof. Grzegorz Pastuszko
  • Zagrożenia asymetryczne na ziemiach południowo-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej jako czynnik integrujący społeczności Polaków i Rusinów (Ukraińców) - dr Andrzej Gliwa
  • Walka o utrzymanie wspólnoty Narodów na podstawie I Rzeczypospolitej - dr Lucjan Fac

*Panel dyskusyjny: Europa Narodów w Myśli Roberta Schumana

*Ogłoszenie konkursu dla uczniów szkół średnich nt.: Robert Schuman w oczach młodego pokolenia XXI wieku

 W przerwie:

*Koncert muzyki poważnej – europejskiej – w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu

*Wystawa prac dyplomowych studentów z Wydziału Architektury Wnętrz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu

*Wystawa „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” od Lwowa do Rzeszowa w latach 1867 - 1939”, Centrum Kulturalne w Przemyślu

 

Zainteresowani nauczyciele proszeni są o rejestrację na konferencję pod linkiem: https://szkolenia.pcen.pl/index.php?action=pokazforma...

Ze strony PCEN Oddział w Przemyślu szczegółowych informacji udziela p. Elżbieta Komarnicka.

Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Przemyślu serdecznie zaprasza nauczycieli fizyki na konferencję "Wszędzie fizyka".

Termin: 23 maja 2023 r., godz. 10.00
Miejsce: PCEN O/Przemyśl, ul. Kraszewskiego 5
Koszt: udział bezpłatny

W programie:

  • Gdzie Bóg nie może, tam fizyka pośle - prof. Lidia Morawska, Dyrektor Międzynarodowego Laboratorium ds. Jakości Powietrza i Zdrowia WHO; profesor Uniwersytetu Technologicznego w Queensland (Australia).
  • Od cząstek elementarnych do gwiazd - dr Zbigniew Inglot, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; Prezes Zarządu polskiego przedsiębiorstwa kosmetycznego INGLOT; członek American Physical Society (APS), Deloitte Family Business Advisory Board oraz Rady Uczelni UJ.
  • Wszędzie fizyka. O poezji Wisławy Szymborskiej - dr Małgorzata Wilgucka, dyplomowany nauczyciel języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, profesor oświaty; doradca metodyczny z języka polskiego Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

Udział w konferencji wymaga rejestracji poprzez formularz: https://szkolenia.pcen.pl/index.php?action=pokazforma&id=20023

WAŻNE! W konferencji mogą uczestniczyć również uczniowie szkół ponadpodstawowych. Nauczyciel rejestrując swoje uczestnictwo, w uwagach powinien podać liczbę uczniów zainteresowanych udziałem.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu SZACHOWISKO – Święto Szachów Szkolnych, które odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2023 r. w Przemyślu - w mieście, w którym zrodził się pomysł wprowadzenia gry w szachy do szkół.

Projekt adresowany jest do wszystkich, którzy już doceniają wartość szachów w edukacji oraz do tych, którzy chcieliby ją poznać bliżej: do pracowników placówek oświatowych oraz organów prowadzących, a także do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem tego przedsięwzięcia jest przypomnienie znaczenia gry w szachy oraz możliwości  wykorzystania jej w edukacji.

Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacki Kurator Oświaty. Współorganizatorami i Partnerami projektu są: Klub Szachowy Roszada Przemyśl, Sportowo-Kulturalny Klub Szachowy, Młodzieżowy Dom Kultury, Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemyślu.

PROGRAM

21 kwietnia  2023 r., PCEN O/Przemyśl, ul. Kraszewskiego 3

  • 9.00-10.30 Spotkanie z Mistrzem: lekcja taktyki szachowej dla uczniów klas 1-4 szkół podstawowych, konkurs rozwiązywania zadań, symultana - prowadzenie Hubert Janzer KSZ Roszada Przemyśl
    Zapisy:  tel. 166702502 w.37 (rekrutacja zakończona)
  • 13.00-15.00  Szachy w wychowaniu oraz w profilaktyce uzależnień dzieci i młodzieży - konferencja dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli oraz przedstawicieli JST
    - Szachy w programie profilaktyczno-wychowawczym szkoły - Mariola Stasieczek,
    - Znaczenie gry w szachy dla rozwijania kompetencji emocjonalno-społecznych uczniów - Dorota Mech-Kuchcińska
    - Jak osiągnąć korzyści z nauki gry w szachy? - dr Jan Przewoźnik
    - Jak zachęcać i nie zniechęcać dzieci do szachów? - dr Zofia Bator
    - Forum dyskusyjne
    - Upowszechnianie dobrych praktyk
    Zapisy:  https://szkolenia.pcen.pl/index.php?action=pokazforma&id=20001

22 kwietnia 2023 r., PCEN O/Przemyśl, ul. Kraszewskiego 3

  • 9.00-13.00 Turniej Szachowy dla Nauczycieli i Pracowników Placówek Oświatowych o Puchar Dyrektora PZPW
    Zapisy - chessarbiter.com lub przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (turniej odwołany)

22 kwietnia 2023 r., Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemyślu, ul. H. Sienkiewicza 3

  • 9.30- 13.30 Turniej Szachowy dla Uczniów - klasy I-III
    Zapisy - chessarbiter.com lub przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (rekrutacja zakończona)
  • 9.30- 13.30 Turniej Szachowy dla Uczniów  Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych
    Zapisy - chessarbiter.com lub przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (rekrutacja zakończona)


 

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 2 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko zainteresowanie młodych ludzi tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale również kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa oraz uwrażliwienie na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości. Projekt ma wpływ nie tylko na zwiększenie świadomości przynależności społecznej, lecz również na polepszenie relacji rodzinnych.

Możliwość uczestnictwa w konkursie została w tym roku rozszerzona na uczniów z klas 4-7 szkół podstawowych. Skierowanie projektu do większego grona odbiorców pozwoli na zainteresowanie jego tematyką większą grupę młodzieży. Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

Prace konkursowe można nadsyłać za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl) do 4 maja 2023 r.

Więcej informacji: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Dane kontaktowe

Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie
Oddział w Przemyślu

ul. Kraszewskiego 3, 37-700 Przemyśl
tel. 16 6702502,
tel. kom. 509 673 516

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Numer konta:
87 1090 2750 0000 0001 4750 4074 (Santander Bank).

Inspektor Ochrony Danych
Daniel Panek - email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

Mapa dojazdu Przemyśl