Oferta szkoleniowa

Aktualności - Krosno

Podręczniki i materiały edukacyjne – prezentacja z

Konferencja „Podręczniki i materiały edukacyjne – zmiany planowane od roku szkolnego 2014-2015” (prezentacja z konferencji)

W dniu 3 czerwca 2014 r. odbyła się w Krośnie konferencja „Podręczniki i materiały edukacyjne – zmiany planowane od roku szkolnego 2014-2015”

 

zdj1

 

Konferencja została zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Krośnie oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronat nad Konferencją objął Prezydent Miasta Krosna. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Wiceprezydent Miasta Krosna Pan Bronisław Baran

 

zdj2

 

W trakcie konferencji omówiono najważniejsze kwestie związane ze zmianami w Ustawie o systemie oświaty:

 • Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 21 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty. (Wicedyrektor PCEN S. Fundakowski)
 • Zmiany planowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.(konsultant PCEN B.Śliwiak)
 • Nasz Elementarz do klasy I szkoły podstawowej (konsultant PCEN B.Śliwiak)
 • Projekt E-podręczniki, portal Scholaris (Wicedyrektor PCEN S. Fundakowski)

Do pobrania prezentacja

 

Akademia Historii Najnowszej - sprawozdanie z spotk

Akademia Historii Najnowszej zawitała tym razem czyli 30 maja br. do Stępiny. Byliśmy gośćmi Macieja Piękosia i Krzysztofa Winiarskiego, którzy oprowadzili nas po schronie kolejowym Stępina-Cieszyna… ale po kolei. Tematem naszego spotkania było: „Umocnienia z czasów II wojny światowej na Podkarpaciu” a wprowadził nas w zagadnienie Tomasz Bereza z rzeszowskiego oddziału IPN.

Wsłuchani w ciekawą narrację i zapatrzeni na zdjęcia, przenieśliśmy się na chwilę, oczywiścieoczami wyobraźni, w rejon Przemyśla, Starego Brusna, Lubaczowa, Horyńca, aby wrócić do schronu kolejowego w Stępinie i obejrzeć to, co w stanie nienaruszonym przetrwało okres wojny. Naocznie mogliśmy się przekonać jak wyglądają takie miejsca bo po wykładzie wprowadzającym w tematykę Krzysztof Winiarski, nauczyciel, wieloletni przewodnik po schronie i autor wielu o nim opracowań, oprowadził nas po tym wyjątkowym, w skali kraju a nawet Europy, obiekcie.

Część warsztatowa zakończyła się rozmowami na temat wykorzystania tej wiedzy na lekcjach oraz wciągnięciem schronu w Stępinie na listę wycieczek szkolnych. Maciej Piękoś zaprosił wszystkich nauczycieli, tych których nie było też, do odwiedzenia z młodzieżą tego zabytku z czasów II wojny światowej, przeprowadzenia lekcji w terenie i posilenia się przy ognisku.

 

DSCF2291

DSCF2298

DSCF2303

DSCF2304

DSCF2305

DSCF2306

DSCF2309

DSCF2310

 

Zmiana terminu spotkania dot. Nowych technologii w

UWAGA ZMIANA TERMINU

Szanowni Państwo!

W ofercie PCEN na rok szkolny 2013/14 znajduje się spotkanie z nauczycielami szkół zawodowych dotyczące Nowych technologii w obszarze kształcenia M  (16 czerwca 2014 r., godz. 14.30). Oferta ta powstawała dużo wcześniej i zaszedł konflikt terminu z egzaminem pisemnym egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (komunikat Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie w sprawie uszczegółowienia terminów egzaminu w sesji maj-czerwiec- lipiec 2014 r.).

W związku z tym, ww. zajęcia odbędą się po wakacjach, a szczególnie zainteresowanych nauczycieli zapraszam przed wakacjami na konsultacje indywidualne.
Termin konsultacji do uzgodnienia telefonicznie – Leszek Morąg, tel. (13) 4320057, wew. 25.

Krosno, 10 czerwca 2014 r.

Konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolne

Dyrekcja Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oddział w Krośnie zaprasza na:

Konferencję przedmiotowo – metodyczną
dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli języków obcych w klasach I-III SP
„Podręczniki, podstawa programowa i programy nauczania od września 2014r.”

Organizatorzy:
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Krośnie,

Adresat: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciele języka obcego w klasach I-III SP.

Termin: 18 czerwca 2014 r. (tj. środa) godz. 15.00
Miejsce: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Krośnie, ul. Grodzka 45b, sala nr.21

Program konferencji:

 • Zmiany w podstawie programowej dla klas I-III SP  – Bożena Śliwiak
 • Zmiany w programach nauczania -  Bożena Śliwiak
 • Wybór podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych -  Bożena Śliwiak

Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie.
Zainteresowani nauczyciele proszeni są o zgłoszenie w systemie SAS lub telefonicznie - tel. 13 43 200 57
Decyduje kolejność zgłoszeń, liczba miejsc jest ograniczona.

Sprawozdanie z konferencji z okazji 100 rocznicy wy

Konferencja z okazji 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej

20 maja br. odbyła się w Ludowym Domu Kultury w Cieklinie konferencja „W 100 lecie wybuchu Wielkiej Wojny”. Zorganizowali ją Gmina Dębowiec i Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Konferencję rozpoczął Zbigniew Staniszewski Wójt Gminy Dębowiec oraz Stanisław Fundakowski Wicedyrektor PCEN ds. Oddziału w Krośnie. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół z gminy oraz radni, sołtysi i mieszkańcy Cieklina.

Wykład wprowadzający wygłosił profesor Andrzej Olejko, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, autor wielu książek, audycji radiowych i telewizyjnych. Tematem wykładu były okoliczności wybuchu, przebieg oraz znaczenie Wielkiej Wojny (1914-1918), której setna rocznica przypada w czerwcu tego roku. Szczególnie wiele uwagi poświęcił Profesor zmaganiom stron konfliktu u podnóża Karpat w dniach bitwy gorlickiej (trzeciej co do ważności bitwy I wojny światowej). Miejsca i wydarzenia z lat wojny przypomina, niedawno wytyczony, szlak frontu wschodniego I wojny światowej, który promuje film z komentarzem profesora A. Olejki. Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły zaprezentowane epizody bitwy cieklińskiej, toczącej się 4 i 5 maja 1915 r. u podnóża Cieklinki. Walki te stanowiły ostatni akcent zwycięskiej ofensywy państw centralnych mającej na celu wyparcie wojsk rosyjskich z Galicji. Zwycięstwo to przyspieszyło proces odzyskiwania niepodległości Polski. Szczególnie tragiczna była danina życia Polaków walczących w obcych mundurach (niekiedy także przeciwko sobie) po obu stronach konfliktu. Świadczą o tym polskie nazwiska na krzyżach cmentarnych, wojennych nekropolii w Cieklinie, Woli Cieklińskiej i innych miejscowościach.

Druga część konferencji poświęcona była fenomenowi cmentarzy, które powstawały na miejscach bitew jeszcze w czasie wojny. Stanowiły wspólne miejsce wiecznego spoczynku dla dotychczasowych wrogów. Poprowadził ją Roman Frodyma - przewodnik, historyk-amator, autor trzytomowego przewodnika "Galicyjskie Cmentarze Wojenne" i wielu przewodników oraz opracowań o zachodniogalicyjskich cmentarzach wojennych z lat 1914-1918. W trakcie prezentacji, bogato ilustrowanej zdjęciami, słuchacze poznali bogactwo i piękno wojennych cmentarzy, które jak zgodnie podkreślali obaj prelegenci, są w naszym regionie szczególnie zadbane. Można się było o tym przekonać podczas przejścia fragmentem trasy turystycznej do odnawianego cmentarza nr 14 na skraju lasu Sośnina, co stanowiło ostatnią część konferencji. Przewodnikim na szlaku cmentarnym był gospodarz gminy, wójt Zbigniew Staniszewski. Pamięć poległych uczczono zapaleniem zniczy i złożeniem wiazanki kwiatów. Roman Frodyma w pieknej scenerii leśnej ciszy, nad grobami poległych, opowiadał o walkach w tym miejscu, pokazywał pozostałości umocnień, zabudowań a na zakończenie przekazał zasłyszaną opowieść o niemieckim oficerze, który jako zjawa pomógł świadkowi walk odszukać miejsce swojego spoczynku.

Konferencja była bardzo udana, pogoda dopisała, mimo krótkiego deszczu w czasie wyładu, a przejście na cmentarz pod Cieklinkę utrwaliło zdobytą wiedzę o walkach na tych terenach w czasie Wielkiej Wojny zwanych bitwą cieklińską, której 100 lecie będziemy odchodzić 4-5 maja 2015 r.
W konferencji wzięło udział 183 osoby w tym: ponad 100 uczniów, 15 dyrektorów szkół i przedszkoli,  i ok. 40 nauczycieli, radni, sołtysi GD i mieszkańcy oraz pracownicy PCEN.

1 muzeum

5 powitanie

15 dyrektor i sala

24 profesor wykład

36 Frodyma i sala

45 marsz

51 pamiątkowe wójt i przewrady

54 i złożenie kwiatów

Rajd dla nauczycieli z młodzieżą

Rajd dla nauczycieli z młodzieżą

Zapraszamy nauczycieli z młodzieżą do udziału w rajdzie  w Światowym Dniu Turysty 27 września 2014 r. Jeden nauczyciel może zgłosić maksymalnie 10 uczniów i wybrać sobie jedną z zaproponowanych tras do przejścia. Punktem zbornym będzie Folusz (Gmina Dębowiec, Magurski Park Narodowy). Szczegóły w załącznikach!
Prosimy nauczycieli o zgłoszenie tylko ilości uczniów do końca roku szkolnego (względy organizacyjne).

Piękna okolica, dużo atrakcji, zapraszamy!
załącznik informacja o rajdzie
załącznik folder informacyjny

Spotkanie z prof. J. Eislerem w Rzeszowie

Spotkanie z prof. J. Eislerem w Rzeszowie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze znanym i lubianym profesorem Jerzym Eislerem, autorem wielu kultowych książek z okresu PRL-u, którego mieliśmy przyjemność gościć na zajęciach naszej Akademii Historii Najnowszej.

Spotkanie odbędzie się 17 czerwca o 14.00 w IPN Rzeszów ul. Słowackiego

Szczegóły w załączniku
link do załącznika: awers zaproszenia i rewers zaproszenia

Serdecznie zapraszamy.

Piknik historyczny w Strzyżowie

Piknik historyczny w Strzyżowie

Zapraszamy na PIKNIK HISTORYCZNY w LO w Strzyżowie 7 czerwca 2014 r. o godzinie 14.00
Szczegóły w załączniku.
plakat (link)

Warsztaty "Badminton"

Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli wspólnie z Podkarpackim Związkiem Badmintona zaprasza do udziału w warsztatach metodycznych nauczycieli wychowania fizycznego i nauczania wczesnoszkolnego z powiatu brzozowskiego organizowanych w dniu 12 czerca 2014 r. o godz. 10.00 w Zespole Szkół nr 1 w Humniskach.

Honorowy patronat Burmistrz Brzozowa.

Proponowany program warsztatów:

 • 10.00 Uroczyste otwarcie – część oficjalna
 • 10.15 – 12.00 Zajęcia teoretyczne
 • 12.00 – 12.15 Przerwa
 • 12.15 – 14.00 Zajęcia praktyczne
 • 14.15 Zakończenie warsztatów

Zainteresowanych nauczycieli prosimy o wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego

http://szkolenia.pcen.pl/index.php?action=pokazforma&id=5625

lub zgłoszenie telefoniczne 134320057 (PCEN Krosno)

Obowiązuje strój sportowy!

O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami,

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek historia od roku szkolnego 2010/2011 realizuje projekt edukacyjny O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbruck. W pierwszej, pilotażowej edycji wzięło udział 11 zespołów uczniowskich z 11 szkół, z drugiej edycji – 38 zespołów z 26 szkół, a w trzeciej – 55 zespołów z 27 szkół.

Z uczniami współpracowało kilkanaście Pań – byłych więźniarek KL Ravensbruck. Wynikiem końcowym szeregu zrealizowanych przez uczniów zadań w projekcie są sporządzone przez nich notacje, czyli filmy – wywiady z kobietami, byłymi więźniarkami. Najważniejszym  jednak rezultatem jest zmiana w myśleniu młodzieży o przeszłości i o pokoleniu, które doświadczyło okropności II wojny światowej.

Dyrekcja Biura Edukacji Publicznej IPN podjęła decyzję o kontynuacji projektu i rozszerzeniu problematyki poruszanej w trakcie działań projektowych o inne niemieckie obozy koncentracyjne oraz sowieckie łagry i miejsca zesłań na terenie ZSRR z równoczesnym włączeniem do dokumentowanych wywiadów większej liczby świadków – więźniarek tamtych miejsc. Szczegóły w załączniku.

Załącznik

 

Tu jesteś:   Strona głównaKrosno

Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie

ul. Niedzielskiego 2

35-036 Rzeszów

tel.: 17 85 340 97

fax: 17 85 346 82

NIP: 819-15-30-930

Konto bankowe: Bank BPS 88 1930 1389 2700 0721 9412 0002

pcen-facebook-b